TRÉNINKOVÉ PLÁNY

NECHTE SI SESTAVIT

INDIVIDUÁLNÍ TRÉNINKOVÝ PLÁN

PLAVÁNÍ, BĚH, CYKLISTIKA … to je 

T R I A T L O N

K přípravě na triatlon, ať už jde o krátký, střední nebo dlouhý (IRONMAN) a vlastně k přípracě na všechny vytrvalostní sporty lze přistoupit stylem „hurá na to“, který ale obvykle nevede ke kýženým cílům, výsledkům, časům…, někdy ani k protnutí cílové pásky. V tiratlonu více, než kdekoli jinde je vhodné využít znalostí, zkušeností a schopností trenérů, tréninkových skupin nebo indeálně sportovních klubů, kteří dají tréninkové přípravě smysl, řád a kontrolu. Nemalým bonusem je pak ušetření spousty „plonkových“ hodin a kilometrů, na které většina z nás nemá v nabitém denním programu čas.

Řada sportovců dne nemá bohužel možnost zařadit se do pravidelné přípravy v rámci sportovních klubů. Právě pro ně je pak ideální možností stanovení individuálního tréninkového plánu, který pak realizuje v místě a v čase, který mu vyhovuje, umožňuje práce, rodina a podobně.

CO JE K TOMU POTŘEBA

Na základě zejména

  • sportovní historie sportovce,
  • časových možností a
  • představ o sportovní činnosti,

se spolu s trenérem stanoví  CÍLE, tedy čeho chce sportovec dosáhnout v krátko, středně a dlouhodobém horizontu. Jako cíl nemusí být přitom nutně vždy jen vítězství v nějakém závedě(dech), ale klidně i prostý výkonnostní posun nebo i zdravý sportovní životní styl (o kterém má hodně sportovců velmi zkreslené představy). Stanovení snadno dosažitelných cílů vede obvykle ke stagnaci, stanovení cílů těžkých nebo zcela nereálných vede k frustraci, deziluzi a ztrátě motivace.

Cíl může být stanoven jeden, často ale více.

Zásadně tento krok nevynecháváme!

Druhým krokem je SESTAVENÍ TRÉNINKOVÉHO PLÁNU na krátkou i delší dobu dopředu

  • obvykle jeden měsíc – konkrétní náplň sportovní přípravy rozepsaná na jednotlivé dny,
  • rok (RTC – roční tréninkvý plán) – obecnější plán, vč. periodizace přípravy, kontroly plnění postupných i hlavních cílů, diagnostiky i závodní činnosti
  • více let – obecný dlouhodobý plán (obvyklé např. u olympioniků nebo ironmanů)

Každý máme jiné zázemí a technické (finanční) možnosti. Pro řadu sportovců je nepředstavitelné vyjet bez Garminů, wattmetrů …, které pak dlouze „vyhodnocuje“ v sofistikovaných mobilních nebo počítačových programech. Obvykle bez jakékoli, natož pak hlubší znalosti, co vše mu dané technologie vlastně říkají. Nicméně, smysluplná sportovní příprava se bez základního technického vybavení přeci jen neobejde. Za ZÁKLADNÍ VYBAVENÍ je třeba považovat kvalitní(!) sporttester – sporttester s kavlitním měřením a s možností exportu hrubých dat do PC. Kombinace s jakýmikoli dalšími technickými prostředky, jako jsou wattmetry, gps-trasování apod. je samozřejmě plus, u běžných „hobbíků“ však spíše motivačním zpestřením. „Profíci“ se již bez nich neobejdou.

Sportovní přípravu je nutné i při „tréninku na dálku“ KONTROLOVAT A VYHODNOCOVAT. Pravidelný osobní kontakt s trenérem je nenahraditelný, ve distanční formě však nahrazen být musí. Platformy TrainingPeaks apod. spíše nevyužíváme a držíme se osvědčených metod zpětné vazby (obvykle mail + excel) nebo takových, na kterých se se sportovcem dohodneme.

Žádný trénink není možné relevantně vyhodnotit, ani na základě těch nejmodernějších a nejsofistikovanějších technologií (a vlastně nelze ani žádný plán sestavit) bez základního a pravidelného TESTOVÁNÍ. Je nutné stanovit minimálně základní fyzioligické prahy (AP, ANP, FTP, VO2MAX …) v daných sport. aktivitách, případně pak další dle individuálních potřeb, resp. cílů konkrétního sportovce.

ZÁVODNÍ STRATEGIE

Pro vybrané závodní cíle (obvykle vrcholy závodní sezony) stanoví trenér spolu se sportovcem vhodnou strategii a taktiku.

INDIVIDUÁLNÍ TRÉNINKY, TRÉNINKOVÉ SKUPINY, SOUSTŘEDĚNÍ A SPORT. KEMPY

Ze zkušeností z minulých let je jednoznačně zřejmé, že neexistuje ryze distanční forma sportovní přípravy bez laespoň občasného osobního kontaktu sportovce s trenérem (myšleno reálného tréninku). Čím častěji, tím lépe. Ať už v čistě individuálně nebo v rámci tréninkové skupiny. Osvědčili se pak sportovní kempy a soustředění organizované v rámci našeho sportovního klubu Cech TRI K. Team.

REFERENCE

Za více jak patnáct let aktivní trenérské praxe mají naši trenéři řadu úspěchů…

Tereza Sv. – od „přeplavání bazénu“ a „naskočení na kolo“ po juniorskou reprezentantku ČR (EP, ME i MS)

Jakub J. – IRONMAN, extrémní triatlon

Markéta Hr., Věra P. a spousta dalších – „První půlka“ (1/2 IM).

Ondřej Pl. – „První IRONMAN“ (vč. slotu na MS)

CENA

Základní měsíční sazba je 1999,- Kč/měs., resp. 20 tis. Kč/RTC.

Klubová cena (pro členy klubu) 1399,-Kč/měs., resp. 14 tis. Kč/RTC.

Slevy:

Sportovci účastnící se společné sport. přípravy v rámci pravidelných tréninků sp. klubu CzechTRI K. Team – sleva ve výši 50% zaplacených klubových příspěvků rozpočítaných na měsíc individuálně stanoveného tréninkového plánu.

Všichni sportovci s individuálně sestaveným tréninkovým plánem alespoň na polovinu RTC mají veškeré příspěvky na společnou sport. přípravu v rámci pravidelných tréninků klubu, stejně jako na sport. kempy a soustředění v daném RTC ve výši platné pro členy klubu.

KONTAKTUJTE NÁS…

… a my se Vám ozveme :-).

  • e-mail      czech.kt@gmail.com
  • fb a fb-messenger      www.facebook.com/CzechTriTeam/
  • tel., sms, WhatsApp      +420 724 574 509